Gri Baykuş

Gri Baykuş
Kızılderili Filmleri 17 Mart 2015 1694 defa okundu 1 yorum

Yapımı : 1999 – İngiltere , Kanada
Tür : Biyografi , Dram , Western
Süre : 117 Dak.
Yönetmen : Richard Attenborough
Oyuncular : Pierce Brosnan , Serge Houde , Stewart Bick , Vlasta Vrana , Neil Kroetsch
Senaryo : William Nicholson
Yapımcı : Richard Attenborough , Jake Eberts

 

 

Gri Baykuş Fragmanı :

Konusu : 1930’ların başında Kanada’da yaşayan kızılderili bir avcının, vahşi yaşamın tehlikede olduğunu anlatan bir yazara dönüşmesini konu olan ‘Gri Baykuş’, ünlü yönetmen Richard Attenborough tarafından sinemaya uyarlanmış gerçek bir hikaye. Kanada’nın vahşi doğasında tek başına yaşayan ve Beyaz turist gruplarına rehberlik etmektedir. Bu gezilerden birisinde Pony adında kızılderili bir kızla tanışır. Pony kızılderili kanı taşımaktadır fakat bir beyaz gibi yetiştirilmiştir. Atalarının kültürünü merak eden Pony, Archie ile beraber ormanda yaşamaya başlar.

Adı hatırlanmasa bile,hikayesi asla unutulmayacak 1930 yılında Archie Greyowl ismindeki bir Ojibya kızılderilisi Kanada’nın el değmemiş vahşi doğasında yaşarken evinin gezgin kürk avcıları tarafından talan edilmekte olduğunu keşfeder.Kendisi de avcı olmasına rağmen Archie yıllardır saygınlığını korumuş metodlarla hayatta kalabilmek için ihtiyacı olduğu kadar avlanır ve tabiatta çok az bir iz bırakır.Fakat bu yeni avcılar ormana beraberlerinde silahlar,dinamitler ve kıyımı da getirmişlerdir.Archie,bu gözü doymuşluğa şahit oldukça onların durdurulması gerektiğini fark eder.Ormana karşı aynı duyguları besleyen Ana Hareo adındaki güzel yerli Amerika’lıya aşık olan Archie,kendisinde bir şeyleri değiştirme için yeterli gücün olduğunu görmeye başlar.
Tabi ki eğer bedelini ödemeye razıysa.

kizilderili-filmi-izle

Yorumlar

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap
    yesiltuy 17 Mart 2015 - 19:19

    İzlediğim en güzel kızılderili filmlerinden birisi. Filmde Dream Catcher (Rüya Yakalayıcı)’nın kızılderili kültüründe ne anlam ifade ettiği de anlatılıyor. Pierce Brosnan’ın oyunculuğu gerçekten çok iyi. Filmin sonu özellikle mükemmel. İzlemeyen arkadaşlar filmi kesinlikle izlemeli.

Yorum Yapmak İster misiniz?