Kızıldereli değil, Kızılderili

Kızıldereli değil, Kızılderili
Kızılderili Dökümanları 31 Temmuz 2017 460 defa okundu 0 yorum

Bugüne kadar Kızılderili Net Kabilesi‘ne üye olan veya facebook, twitter, instagram ve çeşitli sitelerde paylaşılan yazıların altına yorumlar yapan kişilerin ki bu kişilerin sayısı hiç de azımsanacak değildir ; Kızılderili yazarken yazım hatası yaptıklarını gördüm ve buradan herkesi bu konuda uyarmak istiyorum. Kızıldereli değil, Kızılderili‘dir. Yani derisi kızıl olan kişi. Çünkü Kaplumbağa Adası adını verdikleri kıtaya yani sizin anlayabileceğiniz ve bildiğiniz dilden söylemek gerekirse Amerika Kıtası’na ayak basan ilk beyaz adamlar Kızılderilileri gördüklerinde indian adını vermişler ve öyle süre gelen bir şekilde devam etmiştir. Hintlilerin derileri bildiğiniz üzere esmerin hafif kırmızımsı tonundadır. Bu yüzden dilimize çevrilirken de kızıl derili olarak çevrilmiştir.

Kızılderililer indian yani hintli kelimesinden hiç hoşlanmazlar. Onlar kendilerine Native American denmelerinden yanadırlar. Bazı kızılderililer Amerika kelimesinden de hoşlanmazlar çünkü Amerika kelimesi beyaz adamların uydurmuş olduğu bir kelimeydi. Kızılderililer kendilerine Kaplumbağa Adası Yerlileri denmelerini tercih ederler.

Tabii günümüzde bir çok Kızılderili’nin bunlar umurlarında bile değil. Çünkü artık onlar Amerika’nın en yoksul rezervasyon bölgelerinde, suç oranının, alkol ve uyuşturucu oranlarının en yüksek olduğu bölgelerde yaşam mücadelesini vermekteler. ( Bazı Kızılderili Kabileleri vergi ödemedikleri için kumarhane işletiyorlar ve oldukça iyi durumdalar ) Yoksulluk çekenler genelde geleneklerine daha çok bağlı kalmış Lakota Kızılderilileri’dir.

Sonuç olarak ;

Kızıldereli -> Yanlış

Kızılderili -> Doğru

Lütfen dikkat edelim ve yanlış bilenlere doğrusunu gösterelim.

Derleyen : yeşiltüy

Yorumlar

Yorum Yapmak İster misiniz?