Ağaçların Arkasını Gören

Ağaçların Arkasını Gören
Kızılderili Hikayeleri 7 Mart 2015 2597 defa okundu 0 yorum

Powhatan kabilesinin yetişkinliğe geçiş sınav ve töreni yapılacaktır. Sadece, adı Reis tarafından konuncaya kadar ‘Ceviz’ diye hitap edilen küçük Kızılderili çocuğun annesi endişelidir. Çünkü bir Kızılderili için en önemli duyulardan bir tanesi, görüşü, kısıtlıdır. Uzağı zorlukla görebilmektedir Ceviz..

Annesi, onu yıllardır bu sınavda düş kırıklığına uğramaması için hazırlamakta ve onun diğer duyuları, duyma, dokunma ve koku alma yetilerini pekiştirerek, görme noksanını örtmeye çalışmaktadır.

Kızılderililerin geleneklerinde, bu sınava girecek ergenlik çağı çocukları silahlarını takınıp, ormanın en karanlık, en yoğun bölgesine, gece karanlığında, kendi başlarına bırakılacaktır. Süresi her kabileye göre değişir.

Ceviz’in heyecandan titreyen annesi, onu öpe koklaya, teşvik edici sözler ve son uyarılar ile uğurlar ormana.

Ceviz, ilk gece, kulaklarını bir çakal, el ve ayaklarını bir köstebek, burnunu bir leopar gibi kullanarak, her tehlikeye hazır, bekler ormanda. Gözleri ile göremediklerini burnu ve kulaklarıyla hisseder. Ağaçların arkasına saklanmış hayvanları bile yakalayıp avlar, becerikli Ceviz.

Yetişkinliğe geçiş töreninde, Reis Ceviz’in başını okşar. “Sen” der, “çok akıllı ve güçlü bir savaşçısın. Herkesin gördüğünden fazlasını görüyorsun. Sana ‘Ağaçların Arkasını Gören’ adını verdim…” der..

Yorumlar

Yorum Yapmak İster misiniz?