Mısır Kabuğu Bebeği

Mısır Kabuğu Bebeği
Kızılderili Hikayeleri 4 Mart 2015 1546 defa okundu 0 yorum

Uzun yıllar önce üç mısır kız kardeşten birinin canı değişik bir şeyler yapmak istedi ve mısır kabuklarından küçük ayakkabılar, yüzler , vücutlar yaptı. Mısırın püskülleriyle küçük insancıkların saçlarını yaparak onları tamamladı. İnsancıklar toprağın üzerinde duruyorlardı. Bu mısır insacıklar Iraquois kabilesine mutluluk ve kardeşlik getireceklerdi. Ama mısır kız bu küçük insanlardan bir tanesini olağanüstü derecede güzel yapmıştı. Bu güzel insancık ormanda gezerken su birikintisinde kendini gördü. Kendi güzelliği karşısında büyülendi, gururlu, kibirli, kendini beğenmiş biri oldu. Mutluluk getirmesi için yapılmasına rağmen insanlar onun bu davranışları yüzünden mutsuz oldular. Öyle ki Büyük Ruh onu uyarmak zorunda kaldı. O bu uyarıya hiç aldırmadı. Büyük Ruh mesajcıyla ona cezalandırılacağını bildirdi. Ceza olarak yüzünü kaldırdı. Ağzı olmadığından bir daha hiçbir hayvan ve kuşla konuşamayacaktı. O bütün dünyayı dolaşıp kendine yüz yapacak malzemeler arayacak, bulursa yeniden yüzünü yapabilecekti.Bu ceza ona gururu ve kibiri yüzünden diğer insanları mutsuz ettiği için büyük ruh tarafından verilmişti.

Mısır kabuğu Bebeği hakında başka bir hikaye ;

İlk mısır kabuğu bebek Yaratıcı tarafından çok güzel bir yüzle onurlandırılmıştı. Yüzü o kadar güzeldi ki herkes ona hayran hayran bakıp birbirlerine “bak güzel yüzlü mısır bebek geçiyor” diyorlardı. Yıllar geçtikçe mısır bebek kendine daha fazla hayran olmaya başladı. Ona verilen bütün görevleri unutup gördüğü her su birikintisinde, nehrin sularında hayran hayran kendini seyretmeye başladı. O da diğer kabile üyeleri gibi çalışmalıydı, görevini yapmalıydı, fakat o kendi yüzünü seyretmekten işlerine bir türlü fırsat bulamıyordu. Onun bu ihmalciliğine kızan yaratıcı mesajcı baykuşu gönderip ona şu mesajı iletti. “Artık dünyayı dolaşmaya başlayacaksın . Ama baykuş bu tembelliğinin cezası olarak uğruna bütün görevlerini ihmal ettiğin yüzünü alıp yeniden yaratıcıya getirecek.” Bu nedenle kızılderili kabileleri mısır kabuğu bebeğini yüzsüz olarak yaparlar.

Iraquois kabilesi mısır bebeklerin aileye ve kabileye birlik, huzur, barış getirdiklerine inanılırlar. Kibirlenmesin ve işlerini ihmal etmesin diye hep yüzsüz yaparlar.

Yorumlar

Yorum Yapmak İster misiniz?