Kızıl Bulut

Kızıl Bulut
Kızılderili Şefleri 25 Ekim 2016 1905 defa okundu 0 yorum

KIZIL BULUT
( Red Cloud )
(makhpiya-luta)
Kabilesi : Oglala ( Lakota / Sioux )
1822 – 1909

Bir savaşçı ve devlet adamı olarak Kızıl Bulut’un Amerika hükümeti ile karşılaşmalarındaki başarısı, onu 19. yüzyıl Lakota liderlerinin en önemlilerinden biri olarak öne çıkarmıştır.Hayatının ilk yıllarıyla ilgili pek fazla bilgi olmasa da,Kızıl Bulut, bugün Nebraska-Kuzey Platte olarak bilinen Platte Nehri yabalarının yakınında doğmuştur.Kızıl Bulut’un annesi bir Oglala ve gençliğinde ölen babası ise bir Brulé’du. Kızıl Bulut dayısı Şef Smoke tarafından yetiştirildi.

Kızıl Bulut’un hayatının ilk yılları,ilk kez ve çoğunlukla Pawnee ve Crowlara,bazen de diğer Oglala’lara karşı olan savaşlarda geçti.1841’de dayısının baş rakiplerinden birini öldürmesi, Oglalar’ın sonraki 50 yıl boyunca ayrılmalarına neden oldu.Kızıl Bulut, Pawnee,Crow,Ute ve Shoshore kabileleriyle olan bölgesel savaşlardaki liderliği nedeniyle Lakota halkı arasında büyük ün kazandı.

1866’dan başlayarak, Kızıl Bulut Kızılderili halkı tarafından Amerika’ya yapılmış en başarılı savaşı yönetti.Ordu; bugün Wyoming olan Lakota bölgesinin kalbinden; Colorado’nun Güney Platte Nehri’nin Montana altın sahasına kadar uzanan Bozeman Patikasına kaleler inşa etmeye başlamıştı.Madenci ve yerleşimci kervanlar Lakota bölgesinden geçmeye başlayınca, Kızıl Bulut 1862 ve 1863’teki Minnesota’nın Doğu Lakota’dan alınması olayını hatırladı.Bu yüzden kalelere bir takım saldırılar düzenledi; en önemlisi ise Albay Teğmen William Fetterman komutasındaki 80 kişinin, Aralık 1866’daki, Wyoming-Phil Kearny kalesinin hemen çıkışındaki yenilgileriydi.

Kızıl Bulut’un stratejilerio kadar başarılıydı ki, 1868’de Amerika hükümeti,Laramie Kalesi Anlaşması’nı kabul etti.Anlaşmanın belirgin maddeleri; Amerika’nın Bozeman Patikası’ndaki kalelerin terketmesini ve Lakotaların bugünkü Güney Dakota’nın yarısını kapsayan,Montana ve Wyoming’in çoğuyla,Black Hills’i de içeren topraklarının garantilenmesini buyuruyordu.

Tabii ki barış uzun sürmedi.Custer’ın 1874 Black Hills’i keşfi, kuzey ovalarına Kızılderili halkının bağımsızlığını sona erdirecek olan bir savaş getirdi.Tam belli olmayan nedenlerden dolayı, Kızıl Bulut 1876-77’deki Lakota savaşında, Çılgın At,Oturan Boğa ve diğer savaş liderlerine katılmadı.Yine de; Lakota halkının yenilgisinden sonra, mücadele etmekten daha az belirgin ve dramatik olsa da,Kızıl Bulut halkının özerkliği ve ihtiyaçları için çalışmaya devam etti.

1880’ler boyunca, Kızıl Bulut Pine Ridge Kızılderili temsilcisi Valentine McGillycuddy ile, hükümetin yiyecek temini ve Kızılderili polis kuvvetinin kontrolü üzerine mücadele etti.Sonunda McGillycuddy’nin işten atılmasını sağladı.Kızıl Bulut sıcakkanlı Doğu reformcularıyla,özellikle de Thomas A. Bland’la ilişki kurmaya çalıştı ve beyazları siyasi olarak etkilemek için, kendini daha yüksek göstermedi.

Rezervasyondaki ordudan çekindiği için, Kızıl Bulut, Hayalet Dansı’nı onaylamaktan kaçındı ve Oturan Boğa ve Koca Ayak’ın tersine,ordu tarafından zarar görmedi.Daha sonra, Lakota topraklarının beyazlara verilmesine karşı çıkarak kendisi gibi şeflerin otoritesi için çalıştı; ve 1887 Dawes Hareketi ile Kızılderili rezervasyonlarının şahsi alanlara dağıtılmasını engellemek için maalesef boşuna karşı koydu.

1909’da öldü; ama onun uzun ve karmaşık hayatı, Kızılderililerin fetihlere direnme yollarının bir ifadesi olarak kaldı.

Derleyen : yeşiltüy

Bu döküman Kızılderili.Net tarafından derlenmiştir. Şayet web sitenizde kullanmak istiyorsanız lütfen kaynak göstererek kullanınız.

Yorumlar

Yorum Yapmak İster misiniz?