Kızılderili Yemekleri

Kızılderili Yemekleri
Kızılderili Dökümanları 3 Mart 2015 1184 defa okundu 0 yorum

Amerikan Kızılderili kabileleri Geyik ve diğer hayvanları beslemek için pek çok meyve ve sebze büyütüyordu. Kızılderililer için Hem yiyecek hem onların avı olur. Kız kardeşe ait olan mısır, kabak, fasulye bir Kızılderililinin sunaklarıydı. Bu şeyler her yıl şükran sırasında Kızılderililer hikâyeler, öyküler bulunur. Kızılderililer de bu üç malzemeyi bir çorba yapmış. Bu çorbanın adına da üç kız kardeş çorbası derlermiş. Bazı kabileler yılın bazı aylarında yiyecek üretmezler. Kış aylarında yiyecekleri saklarlar ve sakladıkları yiyecekleri tüketirler. Kızılderili erkekler avda avladıkları hayvanları bu saklanan yiyeceklerin yanına eklerlerdi. Bazen uzun kışlar dışında avcılık herhangi bir yıl boyunca yapılabilir şeydi.

Kızılderililer modern zamanlarda ve birçok geleneksel Anadili Hint tarifleri günlük yemeklerini aynı şekilde onlarda binlerce yıl önce hazırlamışlardır.

Hemen hemen tüm modern Amerika’da geleneksel şükran günü yemeğindeki malzemeler gibi Kızılderililerde de Hindi, Balkabağı, Kabak, fasulye, mısır, geyik eti, patates gibi gıdalar tarafından hazırlanan yiyecek ve ekmekleri vardı.

Daha çok kuzeydoğu ve büyük göllerin etraflarındaki kabileler arasında popüler olan yiyecek ve başka tür pirinç, yabani ve Akçaağaç şekeri vardı. Kızılderili kabilelerinin mükemmel besin kaynakları vardı ve çok iyi yemekleri vardı.

Hatta baharat olarak çeşitli bitkiler ve otlar kullanmak, günümüzde de kullanılır. Gerçek ve gerçekten bugün Amerika birleşik devletleri ve dünyanın diğer yerlerinde ortak olan gıdalar birçok gıdaların aynı tür olduğu Kızılderililer binlerce yıl önce av büyütmek için kullandılar.

Çeviri :  Khepera

Yorumlar

Yorum Yapmak İster misiniz?