Kızılderililer Kobay Olarak Kullanıldı

Kızılderililer Kobay Olarak Kullanıldı
Kızılderili Haberleri 27 Şubat 2015 652 defa okundu 0 yorum

Kanada’da 1942 ile 1952 yılları arasında yatılı kilise okullarındaki kızılderili çocukları ile köylerdeki yetişkin kızılderililerin, gıda deneylerinde kobay olarak kullanıldığı iddia edildi.

Kanada’da 1940’lı yıllarda gıda deneylerinin yapıldığı ve bu deneylerde kızılderililerin kobay olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

Guelph Üniversitesi gıda tarihçisi olan Ian Mosby’nin yaptığı bir araştırmaya göre; Ontario, Britisish Colombia, Manitoba, Alberta ve Nova Scotia eyaletlerindeki yetişkin kızılderililerin ve yatılı kilise okullarında kalan kızılderili çocukların da deneylerde kullanıldığı bildirildi.

Deneylerin çoğu çocuk toplam 1300 insan üzerinde, gıdaların besin değerleri ile vitamin haplarının yetersiz beslenmede kullanılması alanında yapıldığı belirtildi. Deneyler sırasında hastalanan, dişleri dökülen ya da ölenler olduğu, bunlar için herhangi bir önlem alınmadığı da iddia edildi.

Ian Mosby, bu deneylerin, 1942-1952 yılları arasında yatılı kilise okulları ve yerli köylerinde başgösteren açlık ve yetersiz beslenme sorununun çözümü için yapıldığını ifade etti.

Mosby, çocukların kaldığı okullar ile yetişkinlerin yaşadığı köylerin laboratuvar, insan bedenlerinin ise deneysel malzeme olarak kulanıldığını ileri sürdü.

BAKAN : İĞRENÇ!

Son kabine değişikliği ile Yerlilerle İlişkiler Bakanlığı’na getirilen Bernard Valcourt, araştırmanın basına yansıması üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Bakan, “Hikâye doğru ise bu, iğrenç ve tamamen kabul edilemez” dedi.

Yorumlar

Yorum Yapmak İster misiniz?