Apaçi Ayhan

Apaçi Ayhan
Ünlü Kızılderililer 7 Aralık 2016 2974 defa okundu 1 yorum

Apaçi Ayhan Abimizi Kaybettik.

İstanbul Kadıköy’deki Akmar Pasajı müdavimlerinin Apaçi Ayhan olarak tanıdığı Ayhan Çetiner 2 Aralık Cuma günü yakalandığı bir hastalık sonucu hayatını kaybetti. Müziğe gönül vermiş, tozlu raflarda bekleyen birçok grubun plaklarını çocukluğundan bu yana biriktirmiş, sıkı bir krautrock dinleyicisi olan Çetiner 1957’de doğdu. Kötü karne notları üzerine okulu yarıda bırakarak çalışma hayatına atıldı. Fabrikada görev yaparken uzun saçı ve kafasına taktığı banttan ötürü ‘hippi’ olarak anıldı ve bıyık bıraktıktan sonra Cem Karaca’ya benzetildi. Apaçi Ayhan diye de anılması da o döneme denk geliyordu.

Zamanında okuduğu Tommiks çizgi romanlarında Kızılderililer’i vahşi, posta arabası soyan, kasabalara saldıran kötü adamlar olarak gösterseler de Apaçi Ayhan Kızılderililerin gerçekte öyle olmadıklarını hissedip her zaman Kızılderililerden yana oldu. Uzun saçlarını bağlamak için saçına taktığı band yüzünden Apaçi lakabını aldı. Çalıştığı Akmar pasajında metal, rock tshirtleri yanında Kızılderili Tshirtleri de satılmasına öncülük etti.

Kızılderili Net Kabilesi ile Posta Gazetesi’ne de Çıktı.

Posta Gazetesi yazarı Oya Öztürk’ün yeşiltüy ile röportajı ve Kızılderili Net Kabilesi’ni tanıttığı 15 Temmuz 2007 yılındaki Posta Gazetesi’nin Pazar Postası’na manşet olduğu dönemde, Kabile Üyeleri arasında da yer alan Apaçi Ayhan, kizilderili.net sitesine neden üye olduğunu ve Kızılderililere karşı olan ilgisini de anlatmıştı.

Üstteki resimde sol üst köşede yer alan Apaci Ayhan Posta Gazetesi Röportajı

Apaçi Ayhan (Ayhan Çetiner)

En Çok Apachelere Yakın Hissediyorum

İşçi emeklisi. 50 Yaşında. Onu yaşadığı çevrede herkes bu isimle tanıyor. Görüntüsü de lakabını destekliyor. Apaçi Ayhan, “Çocukken, öğretmen olan babamdan kitap istedim. Bana Texas-Tommiks getirdi. O dergilerde o kadar kötü tanıtıldıkları halde, en çok Kızılderilileri sevdim. Sekiz sene sonra, “Kalbimi Vatanıma Gömün” (Yazarı : Dee Brown) diye bir kitap elime geçti. O kitabı okuyunca neden onları sevdiğimi anladım. Doğru adam onlarmış zaten. Amerikan tarihinden alınmış belgeler anlatılıyordu kitapta. Beyazların yaptıkları kötülüklerin hepsi yazılıydı. O kitabı yüzlerce kez okudum. Kendimi dünyada en çok onlara yakın hissetmeye başladım. Ve Kızılderililer içinde en çok Apacheleri, Geronimo’yu sevdim. Apaçi lakabım da oradan geliyor…” diyor.

Anlatmaya devam ediyor. Kristof Kolomb Amerika’yı bulduğu zaman Kızılderililer hiç bir karşılık beklemeden her şeylerini vermiş. Devamlı gülerek, iyi davranmışlar. Kolomb ise “Biz bunları kandırırız, sömürürüz” demiş. Kendi günlüğünde itiraf ediyor… Zaten dünyada kötülüğün hakim olmasının sebebi, iyi insanların hiç bir şey yapmamasıdır. Oysa Kızılderililerde ön yargı yok. Karşılarındakini kendileri gibi görüyorlar. Saf insanlar yani. Hayvanı sadece doymak için öldürüyorlar ve ondan özür diliyorlar. Hayvanlarla, bitkilerle kendilerini kardeş olarak görüyorlar.

Kızılderililerle Türkler’in akrabalığına gelince… Yaşanmış bir olay bu. Bir gazeteci Amerika’ya gidiyor. Kızılderili’ye sorular soruyor, Kızılderili hiç bir cevap vermiyor… Gazeteci, “Siz Orta Asya’dan geldiniz buraya” diyor. Kızılderili yine bir şey söylemiyor. Gazeteci de gitmek için kalkıyor, Kızılderili arkasından sesleniyor ; ” Biz de Orta Asya’ya gitmiş olabiliriz !” Bu yaşanmış bir olay, gazeteler yazdı.

Peki Ya Kızılderililerin Kötü Tanınmaları ?

Apaçi Ayhan’ın bilgisi burada da devreye giriyor. Kızılderililerde yazı olayı yok,”Hikaye anlatıcıları” var. Meslek olarak. Babadan oğula geçiyor. Bu hikaye anlatıcılar veya kabilenin en yaşlısı geçmiş olayları anlatıyor, gençlere aktarıyor…. Tabii tarihi beyaz adam yazıyor ! Mesela Geronimo iki üç tane askeri öldürüyor, bu olay “Geronimo 200 kişiyi katletti, kadınları çocukları öldürdü” haline geliyor New York’a ulaştığında. Halbuki Geronimo’nun bir lafı var. “Ben 30 yaşıma geldim, ne beyaz, ne kızılderili hiç kimseyi öldürmedim. Ama bir gün evime geldim, beyazların, karımı ve çocuklarımı öldürdüklerini gördüm. Ondan sonra ben de ölene kadar beyazlarla savaşmaya yemin ettim.”

Beyazlar altın aramak için kızılderili topraklarına girince, Kızılderililer saldırıyor, Bu sefer orduyu yolluyor Amerikan Devleti. Orada bir tane beyaz ölünce dram oluyor, yüzlerce Kızılderili öldürülünce bir şey olmuyor ! Hatta bazı dost kabileler, topraklarından çıkarmak istedikleri beyazları öldürmeye utanıyorlar da, bu sefer Amerikan Devleti onlara virüslü battaniye yolluyor, öldürmek için. Bunu da kendi tarihlerinde yazıyorlar utanmadan ! Yiyecek miyecek, hastalıklı şeyler yolluyorlar ki, hepsi ölsünler !

Müzik Bilgisi Çok Yüksekti.

1994’te, Akmar Pasajı’ndaki Atlantis Müzik dükkanına gelen Ayhan Çetiner, burada çalışmaya başladı. Son günlerine dek Atlantis’te plak, kaset ve CD satarak geçirdi. Müzisyenlerle tanışmak, konser anıları ve  albüm kritikleri üzerine sohbetler yapmak onun hobileri arasındaydı. Müzik dinlemenin dışında fazla sayıda Kitap okuyan Çetiner’in Kızılderililere karşı da ayrı bir sempatisi vardı. Çetiner’in cenazesi dün Kasımpaşa Kulaksız Mezarlığı’na defnedildi.

Kızılderili Net Kabilesi olarak Apaçi Ayhan abimizi onurlandırmak istedik ve kendisini Kızılderili kültürünü tanıtma yolunda verdiği emeklerden dolayı “Ünlü Kızılderililer” bölümünde tanıttık.

Apaçi Ayhan Belgeseli 1.Bölüm

 

Apaçi Ayhan Belgeseli 2.Bölüm

Apaçi Ayhan abimize Kızılderili Duamız..

Hayatı yaratan büyük ruh.. Kızıl yürekli bir abimiz, güneşe atılan ok kadar hızlı bir şekilde sana doğru geliyor. Onu karşıla ve büyüklerimizin ateşinin yanında bir yer ver.. Yeryüzünde yapmış olduğu iyilikleri hatırla ve onu ödüllendir. Bizler de onun bıraktığı izleri takip ederek bir gün sana doğru geleceğiz..

Bu döküman yeşiltüy tarafından derlenmiştir.

Yorumlar

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap
    yesiltuy 7 Aralık 2016 - 22:04

    Kızıl yürekli sevdiğim bir abimdi.. Kendisini kaybetmek üzdü.. Olimpos’ta ateş başında muhabbet etmeyi çok isterdim.. Güzel bir yerdesindir umarım şimdi Kızıl Yürekli, güzel insan..

Yorum Yapmak İster misiniz?