Kizilderili Net Kabilesi

Kalbimi Vatanıma Gömün

Dee Brown’un Kalbimi Vatanıma Gömün isimli kitabını küçükkirpi sizler için tanıttı.

Kalbimi Vatanıma Gömün

[su_box title=”Kalbimi Vatanıma Gömün Kitabının Künyesi” style=”bubbles” box_color=”#b81225″]

[su_table responsive=”yes” fixed=”yes”]

Kitap Adı  : Kalbimi Vatanıma Gömün
Orjinal Adı  : Burry my hearth at Wounded Knee
Yazar  : Dee Brown
Çeviri  : Celal Üster – Fevzi Yalım
Yayınevi  : E Yayınları
Sayfa  : 464
Baskı  : 2005
Tür  : Tarih

[/su_table]

[/su_box]

[su_box title=”Kalbimi Vatanıma Gömün Kitabının Tanıtımı” style=”bubbles” box_color=”#b81225″]

Selamun Aleyküm arkadaşlar! Sonunda harika bir kitabı anlatmak için geldim. Bu kitabı aşağı yukarı üç aydır okuyordum ve uzun süre okuduğum kitaplardan biri oldu benim için. Okumamın bu kadar uzun sürmesi ise benim okuduklarımı sindirmek isteyişimden kaynaklanıyor. Şu zamana kadar Kızılderililer hakkında çok az bilgim vardı. Yurtları elinden alınan,haksızlığa uğramış,nazik insanlar.Böyle olmalarına rağmen kovboy filmlerinde vahşi,savaşçı ve ilkel olarak lanse edilmişler. Peki bu kadar iyi ve düşünceli insanlar neden böyle lanse edildi, neden yurtları elinden alındı ? Bildiklerimden kaçı doğru ? Kaçı yanlış ? İşte tam olarak bu soruların cevaplarını bulmak için bu kitabı okudum. Üstelik kitapta merak ettiğimden çok daha fazlası vardı. Eser gerçek belgelere dayanıyor. Olaylar anlatılmaya “Amerika’nın keşfi” ile başlıyor. Kristof Kolomb gördüğü bu halka Indian adını takıyor. Oldukça övdüğü,nazik,ahlaklı bu halkın kendilerince eğitilmesi gerektiğini düşünüyor ve beyaz adamla Kızılderililerin mücadelesi o zaman başlıyor. Olaylar tarihi sıralaması ile anlatılmış. Her bölümün başında o yıllar içerisinde dünyada yaşayan diğer gelişmeler de yer alıyor. Her bölümde bir kabile anlatılıyor. İlk başta kimin kim olduğunu anlamakta zorluk çekebilirsiniz fakat kitap okundukça kendini okuyucuya açıyor. Elbette eseri okumadan önce Kızılderililer hakkında kısa bir araştırma yapmanızda fayda var. Okudukça her bölüm sonu ara verme gereği hissettim. Kızılderililerin yurtlarından koparılmaları, onlara yapılan işkenceler, yapılan kıyımlar,onlara atılan iftiralar… Okudukça kanım dondu. Kararlarına ve düşüncelerine en saygı duyduğum iki insan Kızıl Bulut ve Oturan Boğa hakkında okurken, onların sonunu okurken içim cız etti. Eserin dili netti. Sanki roman okuyormuş hissi veriyordu. Bu sebepten okuması da kolaydı. Velhasıl, kesinlikle öneririm.

Lütfen “Niye bu kitabı okuyalım ki, kendimizi üzmeye, bunları bilmeye ne gerek var ?” diye düşünmeyin. Bazen tarihte yaşananları bilmek bir çok olaya karşı bakış açınızı değiştirebilir.

[/su_box]

[su_note note_color=”#f2f5c5″]Bu kitabın tanıtımını küçükkirpi yapmıştır. Instagram Adresi : tilkivekirpi[/su_note]

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. yesiltuy dedi ki:

    Teşekkürler küçükkirpi çok güzel bir tanıtım olmuş. Kitabı okumaya başlayan kişiler küçükkirpi’nin anlatmak istediklerini daha iyi anlayacaklardır. Bu kitap için yazılmış en iyi kızılderili kitabı da diyebilirim. Kızılderi tarihi, kabileler, şef, önderler hakkında bilgiler öğrenmek istiyorsanız öncelikle bu kitabı mutlaka okumalısınız. Kitapta kafa derisi yüzme olayının aslı gibi bir çok ilginç bilgiler de mevcut.

BİR YORUM YAZ